Prawo pracy to zespół norm prawnych związanych ze stosunkiem pracy, określających prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Obejmuje szeroki zakres zagadnień związanych z zatrudnieniem, w tym zbiorowe prawo pracy dotyczące funkcjonowania związków zawodowych i sporów zbiorowych.
Podejmowane przeze mnie sprawy z zakresu prawa pracy dotyczą między innymi obsługi i fluktuacji kadr, zbiorowego prawa pracy, równego traktowania i mobbingu, sporządzania wewnętrznych aktów prawa pracy, takich jak regulaminy oraz porozumienia. Oferuję również kompleksową pomoc dotyczącą sporów zbiorowych z zachowaniem tajemnicy zawodowej.
Jeżeli jako pracownicy doświadczyli Państwo nierównego traktowania, mobbingu czy niezapewnienia odpowiednich zasad bezpieczeństwa – zapraszam do kontaktu. Zapewniam porady prawne, reprezentację pracownika w sporze z pracodawcą, odwołanie od wypowiedzenia stosunku pracy.
Radca prawny posiada bogatą wiedzę i doświadczenie w dziedzinie prawa pracy. Jest to osoba, która w profesjonalny sposób zajmie się doradztwem prawnym, co pozwoli znaleźć szybsze i satysfakcjonujące rozwiązanie problemu. Radca prawny jest w stanie sformułować regulamin pracy oraz zbiorowe układy prawa pracy czy też porozumienia wiążące strony stosunku pracy.
Zbiorowe prawo pracy reguluje stosunki pomiędzy podmiotami o charakterze zbiorowym, czyli pomiędzy pracodawcami i ich organizacjami z jednej strony a reprezentacją pracowników (czyli głównie związkami zawodowymi) z drugiej.
Podstawowym źródłem prawa pracy jest kodeks pracy. Przepisy kodeksu pracy odnoszą się do ogółu pracowników, niezależnie od podstawy zawarcia stosunku pracy czy miejsca zatrudnienia. Do powszechnych źródeł prawa pracy należy również Konstytucja RP oraz ustawy, w których zawarte są zasadnicze przepisy prawa pracy, które ustalają prawa i obowiązki stron stosunku pracy.